Wiosna w pełni, słońce grzeje, a my zabieramy ziemię, nasiona, sadzonki roślin
i zakładamy ogródki!

W Szkole Podstawowej im. L. Jakubowicz w Ostrowitem rozpoczęły się prace
nad stworzeniem ogródków na potrzeby zajęć edukacji przyrodniczej, prowadzonej
w oddziałach przedszkolnych i klasach I – III. Do wykonania zadania wykorzystano w dużej mierze potencjał uczniów, nauczycieli,  pomoc rodziców i dziadków naszych dzieci.

Podczas prac w ogrodzie szkolnym wykorzystano tradycyjne narzędzia i sprzęty ogrodnicze (grabki, łopaty, taczki i konewki). Dzieci  poznawały w ten sposób nazwy narzędzi
i ich przeznaczenie. Uczniowie wraz z nauczycielami chętnie zabrali się do pracy.
Na niewielkim terenie, ale bardzo efektownym posadzono wiele gatunków roślin, wysiano nasionka, wsadzono cebule.

Szkolny ogródek to najlepszy sposób na obserwację rozwoju roślin. Poznawanie całego procesu wzrostu rośliny staje się ekscytującą przygodą. Kiełkowanie, wzrost łodyg i rozwój liści, pierwsze pąki kwiatów, wreszcie takie zjawiska jak kierowanie się roślin w stronę światła – wszystko to stanowi żywą ilustrację dla przyswajanej wiedzy.  Dzieci poznają nowe terminy na żywo obserwując przyrodę. Pomimo iż ogród nie jest jeszcze w pełni ukończony, już teraz widać jego efekty. Rozwija się współpraca zespołowa uczniów, których wspólnym celem jest dbanie o piękno ogródka. Zwiększa się świadomość ekologiczna. Uczniowie czerpią przyjemność z pracy na świeżym powietrzu i rozpoznają różne gatunki roślin.

Dzięki zmianom otoczenie szkoły zyskało weselszy i przyjazny wygląd. Pierwsze prace udało się zakończyć jeszcze przed obchodami Międzynarodowego Dnia Ziemi, podczas którego wspólnie będziemy promować ideę propagowania postaw proekologicznych wśród uczniów naszej szkoły.

Dziękujemy za zaangażowanie pracownikom obsługi szkoły, pracownikom gospodarczym Gminy Ostrowite, zaangażowanym nauczycielom, rodzicom i dziadkom naszych dzieci.

Szczególne gorące podziękowania kierujemy do darczyńców palet (na bazie których powstawały ogródki) p. Wojciecha Tomaszewskiego, p. Marcina Wiatrowskiego
i p. Marleny Zywert.

Ogródek szkolny jest powodem naszej dumy.
2023-04-22

Dodaj komentarz

Ataraksja