Poznajemy Pomorze Wschodnie – „Poznaj Polskę”

W październiku 2022 roku wybraliśmy się na dwudniową  wycieczkę do Gdańska z programu – „Poznaj Polskę”- śladami dziedzictwa narodowego, kulturowego i naukowego.

W pierwszym dniu zwiedzaliśmy Muzeum II Wojny Światowej, które zrobiło na wszystkich ogromne wrażenie.Wystawa zlokalizowana jest 14 metrów pod ziemią. Sercem muzeum jest wystawa główna – opowieść o tragicznym doświadczeniu II wojny światowej,   o jej genezie i skutkach, ofiarach i sprawcach, o bohaterach i zwykłych ludziach.Uczniowie w formie warsztatowej mogli wyszukać różnicę skutków wojny w mieszkaniu rodziny Jankowskich.

Kolejnym punktem programu było zwiedzanie zabytkowej części Gdańska;

( Brama Złota, Długi Targ, Ratusz, Fontanna Neptuna, Dwór Artusa, Bazylika Mariacka) ze wspaniałym przewodnikiem, który pozostawił w nas niedosyt Gdańska i chęć powrotu do tego cudownego miasta.

Na koniec dnia czekał na nas widok upragnionego morza, zmoczone buty i ogromna radość ze znalezionych muszelek oraz bursztynów.

 Nocleg w Sztutowie: przemiły dyskotekowy wieczór przeplatany zabawami.

W kolejnym dniu zwiedzaliśmy Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich oraz oglądaliśmy przekop Mierzei Wiślanej. Wycieczkę zakończyliśmy zwiedzaniem wspaniałego XIV wiecznego zamku krzyżackiego w Malborku. Przewodnicy z zapałem opowiadali o powstaniu zamku, jego funkcjonowaniu i życiu krzyżaków w tamtych czasach. Uczniowie szeroko otwartymi oczami oglądali kolejne sale, wystawy i eksponaty. Nie omieszkali także wszystkiego fotografować. Na koniec zwiedzania przyszedł czas na zakup pamiątek.

Pełni nowych wrażeń, zmęczeni, ale w dobrych humorach, szczęśliwie wrócili do domów.
2022-10-20

Dodaj komentarz

Ataraksja