Światowy Dzień Ziemi w Ostrowitem

25 kwietnia odbyła się w naszej szkole konferencja energetyczna z udziałem zaproszonych gości z okazji Światowego Dnia Ziemi 2019.
„Światowy Dzień Ziemi wymyślono po to, by miliardy ludzi pochyliły się nad losem planety, na której żyją. Moment ekologicznej refleksji ma nas uchronić przed popełnianiem kolejnych błędów” – możemy przeczytać na stronie głównej tegorocznego Dnia Ziemi.
W tym dniu na całym świecie tysiące stowarzyszeń ekologicznych organizuje manifestacje, konferencje, pokazy i akcje na rzecz środowiska naturalnego. Celem jest uświadomienie problemów związanych ze zmianami klimatu, przeludnieniem, wymieraniem gatunków czy brakiem wody.
Hasłem tegorocznej kampanii jest ochrona zagrożonych gatunków. Ale wszelkie zmiany w środowisku – oprócz naturalnej ewolucji – wymusza niestety człowiek. I ten sam człowiek musi się potem mocno natrudzić, żeby walczyć z niepożądanymi skutkami swojej działalności. Niektóre z nich są niestety nieodwracalne. Tak jest np. z problemami energetycznymi. Uczniowie naszej szkoły z dużym powodzeniem biorą udział w ogólnopolskim projekcie „Postaw na słońce”, który jest mocno skupiony na poszukiwaniu nowych rozwiązań energetycznych, które nie zanieczyszczałyby środowiska naturalnego tak, jak tradycyjne elektrownie. A wiadomo, że popyt na energie jest coraz większy. Stąd pomysł na tegoroczne obchody w formie konferencji energetycznej. Wychodzimy z założenia, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć, że lepiej jest przewidywać różne skutki naszych działań zanim staną się problemem dla nas samych, ale do tego potrzebna jest nam wiedza i doświadczenie, której z pewnością nie brakowało naszym prelegentom: - pani dr Marzenie Fedorowicz, która poświęciła swój wykład potencjałowi energetycznemu subregionu konińskiego, - panu Łukaszowi Szczepaniakowi – konsultantowi ds. programu „Czyste powietrze” w naszym regionie, przedstawicielowi firmy VITRUD, która zajmuje się instalacjami fotowoltaicznymi, - panu Jarosławowi Piekarskiemu – użytkownikowi czystej energii w swoim gospodarstwie domowym, - pana Jarosławowi Danielewiczowi – przedstawicielowi Energa – Operator w Kaliszu, który podkreślał rangę energetyki, jako całokształtu działań związanych z wytwarzaniem i dystrybucją energii elektrycznej.
Gośćmi tegorocznych obchodów byli ponadto:
Pan Mateusz Wojciechowski – Wójt Gminy Ostrowite, pan Janusz Pawlaczyk – w-ce wójt Gminy Ostrowite, pana Andrzej Świątek – Przewodniczący Rady Gminy w Ostrowitem, pani Magdalena Żelichowska z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Poznaniu, pani Dorota Kinast z Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, pani Lidia Piguła, pani Ewa Loręcka, przedstawiciele rodziców, media lokalne i duża grupa młodzieży z klas VI – III gimnazjum.
Po części wykładowej odbyły się warsztaty dla uczniów klas VI-VIII z zastosowania w zabawie i w życiu darmowej energii. Młodzież konstruowała w grupach latawce, lampiony, wiatraki, statki i zabawki solarne, które napędzane są odnawialnymi źródłami energii. Gospodarzem uroczystości oraz instruktorami warsztatów była młodzież z grup projektowych „Postaw na słońce”, którym składamy podziękowania i gratulacje za pomysłowość i profesjonalizm w realizacji szkolnej uroczystości.
Dodatkową atrakcją Dnia Ziemi w Ostrowitem była wystawa fotografii pana Piotra Makarowicza, który w swoich poszukiwaniach skupia się na najbliższej okolicy, otoczeniu Kleczewa, Kazimierza i terenach Powidzkiego Parku Krajobrazowego.
Organizatorzy i gospodarze dziękują wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania i przeprowadzenia tegorocznej uroczystości.

2019-05-10

Twój komentarz?

Autor:

Ataraksja