Tradycyjny sad rośnie przy szkole

Tradycyjny sad rośnie przy szkole Tradycyjny sad przy Szkole Podstawowej im. Ludwiki Jakubowicz w Ostrowitem stał się faktem. Kwiecień był dla Smakoszy Natury bardzo pracowity. W każdej wolniejszej chwili zajmowaliśmy się porządkowaniem placu pod nasadzenie zamówionych drzewek, porządkowaniem klombów pod zasiew kwiatów, zakupem sadzonek i nasion. Kiedy przyszły zamówione drzewka zasadziliśmy je według planu, ponadto posadziliśmy w naszym sadzie zaszczepione przez nas w marcu sadzonki tradycyjnej odmiany Beforest. Wszystko wygląda obiecująco i mamy nadzieję, że sadzonki się przyjmą.
Teraz doglądamy posadzonych drzewek, podlewamy je i pielęgnujemy, żeby mogły komfortowo rosnąć. W naszym sadzie rosną: Antonówka, Piękna z Boskoop, Złota Reneta, Kosztela, Grafsztynek oraz 11 zaszczepionych na podkładach Antonówki Beforest. Oznaczyliśmy też nasz sad otrzymaną z Fundacji Bank Ochrony Środowiska tabliczką.
Nasz sad znajduje się na terenie przyszkolnym i jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych. Apelujemy tylko o szanowanie powstającego obiektu przyrodniczego i szanowanie naszej wspólnej pracy. Zachęcamy wszystkich naszych kolegów, koleżanki, nauczycieli i społeczność lokalną do współpracy – do zakładania przydomowych sadów, uprawy tradycyjnych odmian jabłoni i gruszy, a przede wszystkim do zgłaszania miejsc, gdzie rosną stare drzewa owocowe (sprzed 1960 r.), do fotografowania tych drzew, zbierania informacji na temat ich pochodzenia, czy odmiany. Sami też szukamy takich drzew w naszej okolicy i staramy się robić najbardziej szczegółową dokumentację, jak to możliwe. Wierzymy, że przyczyni się to w przyszłości do zwiększenia różnorodności biologicznej w naszym regionie (ale też w całej Polsce), do podniesienia jakości życia poprzez obcowanie z naturą i wspólne korzystanie z dóbr otrzymanych w sposób ekologiczny. Liczymy też na wzrost świadomości ekologicznej uczniów naszej szkoły oraz wszystkich zainteresowanych projektem.
Zachęcamy do współpracy, do odwiedzania naszego profilu na facebooku: zobacz profil oraz strony internetowej projektu: Zobacz stronę

2018-05-07

Twój komentarz?

Autor:

Ataraksja