Narodowe Czytanie

Narodowe Czytanie 5 października w naszej szkole już po raz kolejny odbyła się akcja Narodowego Czytania. Do tej akcji dołączyliśmy w 2016 roku gdzie czytaliśmy „Qvo vadis” Henryka Sienkiewicza. W następnych latach zgłębialiśmy dzieła Stanisława Wyspiańskiego, Stefana Żeromskiego a także polskie nowele. W tym roku czytamy „ Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.
Miło nam, że co roku na naszej uroczystości możemy gościć przedstawicieli władz lokalnych. W tym roku nasze zaproszenie na Narodowe Czytanie przyjął pan Jacek Bartkowiak- Starosta Powiatu Słupeckiego. Ponadto zaproszenie do wspólnego czytania przyjęli: pan Mateusz Wojciechowski- Wójt Gminy Ostrowite, pani Małgorzata Wesołowska- Sekretarz Gminy Ostrowite, pani Jolanta Rzemyszkiewicz- Skarbnik Gminy Ostrowite, pan Andrzej Swiątek-Przewodniczący Rady Gminy Ostrowite, pani Joanna Świderska-Bylewska- radna Gminy Ostrowite. Gościliśmy także panią Sylwię Kolińską z Gminnej Biblioteki Publicznej, która była współorganizatorem naszej akcji. Do czytania włączyła się grupa młodzieży z klas VII-VIII.

Utwór ten Gabriela Zapolska napisała ponad 100 lat temu. Zastanawialiśmy się czy treści tam przedstawione są nadal jest aktualne. Po wysłuchaniu każdy zapewne odpowiedział sobie na to pytanie. Autorka przedstawiła tam realia życia polskiego mieszczaństwa.
Od nazwiska głównej bohaterki powstał termin zwany dulszczyzna. Oznacza on obłudę i zakłamanie. Pani Dulska to postać odpychająca. Nie zależy jej na prawdzie, dla niej najważniejsze jest zachowanie pozorów. Dba tylko o to, aby ludzie nie gadali, a nie o to by żyć uczciwie. „ Brudy należy prać w domu”- to jej życiowe motto.
Nie zdołaliśmy przeczytać całego utworu. Wiele pytań pozostało bez odpowiedzi. Czy Zbyszko ożeni się z Hanką, czy pan Dulski przemówi i jakie będą dalsze losy tej rodziny?
Żeby się dowiedzieć należy sięgnąć po książkę, obejrzeć sztukę teatralną „Moralność pani Dulskiej”. W przyszłym roku czytamy utwór pt. „ Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.


2021-10-06

Twój komentarz?

Autor:

Ataraksja