Światowy Dzień Rzucania Palenia 2020

Od ponad 30 lat, w trzeci czwartek listopada obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia. Wydarzenie ma na celu uświadomienie, jak poważnym problemem - nie tylko zdrowotnym, ale również ekonomicznym i społecznym jest palenie tytoniu, a także zachęcenie do podjęcia próby zaprzestania palenia.
Święto to narodziło się w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia.
W Polsce dzień ten obchodzony jest od 1992 roku. Jego celem jest realizacja planu Europy wolnej od dymu tytoniowego poprzez organizowanie kampanii zdrowotnych promujących zdrowie oraz styl życia wolny od dymu tytoniowego.
Obecnie na świecie ponad miliard ludzi pali tytoń. Każdego roku ponad 5 milionów osób umiera przedwcześnie z powodu używania tytoniu, w tym 600 tys. biernie narażonych na dym tytoniowy. W XX wieku zmarło z tego powodu 100 mln osób. Jeśli w najbliższej przyszłości nie ograniczymy palenia tytoniu, to do roku 2030 ponad 8 milionów ludzi na świecie będzie corocznie umierać na choroby odtytoniowe, a łączna liczba zgonów odtytoniowych wzrośnie do 250 mln.
Każdego roku w naszej szkole podejmowane są różnorodne działania profilaktyczne związane z tą akcją. Z uwagi na sytuację związaną z epidemią Zespół ds. Promocji Zdrowia przygotował dla wszystkich uczniów krótki artykuł oraz udostępnił link do filmu związanego z tą tematyką.
Dla uczniów klas 4- 8 zorganizowano też konkurs ( online ) pod nazwą „ Nie spal się na starcie ”. Uczestnicy musieli obejrzeć film o tematyce antynikotynowej, a następnie ułożyć do niego 15 pytań wraz z odpowiedziami.
Kryteria oceny :
- ułożone pytania i odpowiedzi musiały wskazywać na bardzo dobrą znajomość filmu,
- zasadność i sposób argumentacji,
-słownictwo i komunikatywność przekazu,
-układ i styl wypowiedzi,
-poprawność językowa ( ortografia, interpunkcja ). Najlepsi okazali się (uczestnicy wymienieni są w kolejności alfabetycznej ):

Wikoria Rajtakowska ( kl.7b ),
Dawid Sikorski ( kl. 5 )
Jan Świątek ( kl. 8b ).

Gratulujemy i zapraszamy po odbiór nagród rzeczowych w sekretariacie szkoły.

Zespół ds. Promocji Zdrowia
2020-12-07

Twój komentarz?

Autor:

Ataraksja