Dzień Głośnego Czytania


30 września w naszej szkole, jak co roku odbyła się impreza czytelnicza dla klas III pod hasłem „Dzień Głośnego Czytania”. Bibliotekę szkolną odwiedziły panie Anna Tomala i Anna Nowak z Biblioteki Pedagogicznej w Słupcy. Czytanie książek odbyło się w nietypowej formie, techniką kamishibai.

KAMI to papier, SHIBAI to teatr – KAMISHIBAI to Papierowy Teatr. Jest to technika opowiadania, wykorzystująca plansze z obrazkami i tekstem. Technika prezentowania kamishibai jest bardzo prosta. Cały zestaw kart umieszcza się w specjalnie do tego przystosowanej ramie okienka teatrzyku, tak aby ilustracje były skierowane w stronę widzów. Następnie przekłada się kolejno ilustrowane karty, jednocześnie czytając tekst przeznaczony dla pokazywanej ilustracji.

Dzięki kamishibai możemy stosować alternatywną formę czytania, która umożliwia jeszcze większe pobudzanie wyobraźni dzieci, skupiających się głównie na obrazkach. Forma małego spektaklu teatralnego rozwija wyczucie języka, poszerza słownictwo, a jednocześnie bawi i uczy, zabierając uczestników w podróż do magicznej krainy teatru i literatury równocześnie.

2020-10-01

Twój komentarz?

Autor:

Ataraksja